Psychiatrické vyšetrenie a komplexná starostlivosť o dušu

Aký je rozdiel medzi psychológom, psychiatrom a psychoterapeutom? Kto potrebuje psychiatra, ako sa pripraviť na psychiatrické vyšetrenie a ako toto vyšetrenie prebieha?

Kto je psychiater?

Psychiater je lekár, ktorý má oprávnenie v rámci vyšetrenia u pacienta zisťovať, či jeho duševný stav vykazuje alebo nevykazuje známky psychickej poruchy podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb. Naše diagnózy začínajú písmenom F. Do dovŕšenia 19 roku života psychiatricky vedie pacienta pedopsychiater. Potom si takýto pacient, pokiaľ je psychiatrická starostlivosť naďalej potrebná, hľadá psychiatra pre dospelých. Pri prvej návšteve psychiatra vôbec, už fyzicky dospelý človek, môže (ak teda má nejaký duševný problém) rovno navštíviť psychiatra pre dospelých.

Čo robí psychológ?

Náplňou práce psychológa, myslím teraz na klinického psychológa, je predovšetkým psychodiagnostika a poradenstvo. Obaja, psychiater aj psychológ môžu mať zároveň ukončený psychoterapeutický výcvik a vykonávať aj psychoterapiu.

Psychológovia a psychiatri veľmi úzko spolupracujú, dopĺňajú sa. Nie je dobré, keď sa psychológ pred klientom preceňuje, prípadne prezentuje pri klientovi niečo, čo nie je v jeho kompetencii, chce mu silou-mocou pomôcť sám a bez liekov, inak by to vnímal ako svoje zlyhanie. Na druhej strane nie je dobré, keď psychiater, ktorý nemá vzťah k psychoterapii, sa o ňu nasilu snaží a sám od seba neodporúča pacientovi navštevovanie psychológa.

Všade tam, kde je to možné, odporúčam, aby pacienta viedla psychofarmakologicky aj psychoterapeuticky jedna osoba, lebo je to najideálnejší stav a tou osobou je teda psychiater. Áno, psychiatra môžu navštevovať aj ľudia, ktorí lieky aktuálne nepotrebujú, alebo ho môžu ďalej navštevovať tí, ktorí lieky už nepotrebujú užívať ďalej. Tie totiž nemusí byť potrebné užívať celý život.

Kto môže potrebovať psychiatra?

Psychiatra môže potrebovať človek, ktorý prežíva akúkoľvek duševnú nepohodu trvajúcu nejaký čas a neprichádza zlepšenie vlastným úsilím. Psychiatrický pacient nie je blázon, ale človek, ktorému záleží na vlastnom duševnom zdraví, načúva svojej duši a poctivo sa o ňu stará.

Ako sa dostanem k psychiatrovi a ako prebieha psychiatrické vyšetrenie?

Pred prvou návštevou psychiatra pacient nepotrebuje výmenný lístok od obvodného lekára ani odporúčanie psychológa. Pri prvej návšteve sa psychiater pacienta pýta na všetky jeho ťažkosti a na anamnézu podobne, ako ktorýkoľvek iný lekár, avšak anamnéza, najmä rodinná, osobná, prípadne návyková sú podrobnejšie ako kdekoľvek inde. Neoplatí sa nič skrývať, tajiť, lebo v tom prípade návšteva odborníka neprinesie očakávanú úľavu na duši. Hoci je pravda, že bez dôvery to nepôjde. Je dobré si teda vybrať takého psychiatra, pri ktorom nie je potreba zamlčiavať či klamať.

Prvý rozhovor s psychiatrom trvá 40 až 60 minút. Na začiatku vyšetrenia psychiater nechá hovoriť pacienta a následne sa pacienta cielene pýta. Po vyšetrení psychiater informuje pacienta o svojom závere a navrhne ďalší postup vrátane termínu kontroly. Buď ho teda informuje o tom, prečo si myslí, že konkrétny liek mu pomôže a prejde si s ním jeho účinky, alebo mu odporučí navštevovať individuálne psychoterapeutické sedenia, u neho, u konkrétneho psychológa či navštevovanie skupinovej psychoterapie.


Čo všetko ma ako lekára pracujúceho s ľudskou dušou zaujíma počas práce s pacientom/klientom z jeho osobnej histórie a prítomnosti? Posúďte sami:


Čo je psychoterapia?

Psychoterapia znamená, že pacient alebo klient v dôvernom rozhovore s psychoterapeutom otvára konkrétnu tému, problém s konkrétnym cieľom. S psychoterapeutom následne hľadá spôsoby, ako tento cieľ dosiahnuť. Psychoterapeut vyžaduje od pacienta, aby sa aspoň pokúšal uplatniť v bežnom živote konkrétny prístup, spôsob, zmenu, pre ktoré sa pacient sám pod vedením odborníka rozhodol. Psychoterapia nie sú rozhovory o všetkom a o ničom, ktoré nikam nevedú.

Rozhovor trvá 30 až 45 minút a uhrádza sa zo zdravotného poistenia pacienta, samotným pacientom podľa cenníka poskytovateľa, prípade doplatkom k sume zo zdravotného poistenia.

Záver

Na záver chcem povedať, že ak máte nejaký vnútorný psychický problém, neoplatí sa čakať, bez ohľadu na to, aký je tento problém dnes z Vášho pohľadu vážny, kým Vás tento problém úplne neprerastie a paralyzuje, ale čím skôr sa objednajte k psychiatrovi. Takto zabránite zhoršeniu stavu a možno, ak to urobíte zavčasu, ani nebudete potrebovať lieky. Každý psychiater môže viesť psychoterapeutické rozhovory s pacientmi, samozrejme, potrebuje mať na to čas, priestor a musí sa v tom sám cítiť komfortne. Čakacia doba môže byť rôzna – niekoľko týždňov až mesiacov a práve pre to nie je rozumné odkladať riešenie problému donekonečna či nechať sa odradiť.

Nezabudnite, že naraz nemôžete chodiť k dvom a viacerým psychiatrom, no máte právo vybrať si iného psychiatra, ak nie ste spokojný s tým, ktorého ste doteraz navštevovali. Niektorí psychiatri Vám však pred odchodom budú vďační za spätnú väzbu, no pre istotu ju nikomu neponúkajte bez toho, aby ju vedel a chcel počúvať.

Nikdy si neordinujete lieky sami, nemeňte bez predošlej konzultácie ordináciu lekára, dokonca sa s ním poraďte aj o voľnopredajných liekoch. Vyhnete sa tak rôznych komplikáciám a sklamaniam. Rovnako si sami nevysaďte psychiatrický liek bez predchádzajúcej konzultácie s psychiatrom, ktorý Vám liek predpísal.

Bežne sa tiež pacienti neinformujú o návykovom potenciáli lieku predpísaného obvodným lekárom, neurológom alebo psychiatrom. Prosím, robte to a dodržiavajte odporúčanú maximálnu dĺžku užívania takéhoto lieku, prípadne požiadajte o nahradenie tohto návykového lieku nenávykovým.

A na úplný záver nezabudnite, že aj psychiater je len človek, že nie vždy sa Vám budú páčiť jeho odporúčania, avšak chce Vám pomôcť. Komunikujte s ním svoje sklamania, nejasnosti, nedorozumenia. Vďaka dôvere ľahšie prijmete aj náročnejšie výzvy k zmene.


Zamyslenia o psychiatrii a odborníkoch na dušu

  • To, čo je najkrásnejšie, najvzácnejšie, najpríťažlivejšie, najtajomnejšie a najkomplexnejšie na človeku je jeho duša.
  • V situáciách, v ktorých si zaháňaný/á do kúta alebo sa cítiš bezmocne nechaj prehovoriť svoju dušu.
  • Na akýkoľvek stupeň krásy sa tvoje telo dostane, pri zanedbaní svojej duše sa staneš síce krásnou, no prázdnou nádobou.
  • Ľudská duša má také hĺbky, aké si bežne človek nevie ani len predstaviť. Cesta do jej hlbín je vždy vzrušujúca, oslobodzujúca a zoceľujúca, avšak bez predošlej dôslednej prípravy môže byť aj bolestivá a zničujúca.
  • Psychiatria/Psychoterapia nie je pre slabých, ale je pre hľadajúcich, hladných po sebapoznaní, odvážnych a zodpovedne pristupujúcich k vlastnej duši.
  • Aktuálny stav duše nie je zhoda náhod. Neexistuje duša, ktorej by sa nedotkli biologické, sociálne, psychologické a spirituálne faktory.
  • Neexistuje duša, ktorá by nepotrebovala sprievodcu.
  • Neexistuje psychofarmakoterapia bez psychoterapeutickej intervencie.
  • Dobrý psychiater najskôr sám pred sebou diagnostikuje seba, a potom sa dotýka duše niekoho iného.
  • V duši človeka, ktorý sa rozhodol odhaliť ju psychiatrovi, len zriedka nastanú pozitívne zmeny počas terapeutického procesu bez vybudovania si kvalitného bezpečného vzťahu (spojenectva) založenom na dôvere, empatii a prijatí (bez akejsi magickej súhry napriek odhaľovaniu nie vždy príjemných právd).
  • Dobrý psychiater s veľkým záujmom, pokorou a trpezlivosťou rozoberá dušu pacienta na najmenšie možné súčiastky, aby ich mohol ten istý pacient pri asistencii psychiatra znovu poskladať, tentoraz inak.
  • Kvalitné terapeutické prostredie vytvára dostatok priestoru pre katarziu, identifikáciu, vytváranie pocitov zvládania, korektívnu emocionálnu skúsenosť.